SZKODRA – LAC – KRUJA – TIRANA – OCHRYDA – MONASTYR ŚW. NAUMA – BERAT – JEZIORO KOMAN  –

TERMIN: 30.07 – 06.08.2021

CENA: 3280 zł + 100 €

Zapisy:

ks. Mirosław Matuszny +48 604 988 929

Justyna Dusza: +48 691 345 293

Agnieszka Dudek +48 607 297 285

Przy zapisie obowiązuje bezzwrotna zaliczka 100 PLN

 

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Tirany. Przejazd do miejscowości nadmorskiej. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 2

Śniadanie. Zwiedzanie Szkodry – centrum albańskiego katolicyzmu. Zwiedzanie katedry św. Szczepana, która jest symbolem odrodzenia religijnego w latach dziewięćdziesiątych oraz miejscem pamięci związanego z męczennikami z czasów komunistycznych. Przejście deptakiem w stylu włoskim do placu Matki Teresy oraz możliwość odwiedzenia meczetu. Następnie przejazd do twierdzy Rozafy, z której murów roztacza się piękny widok na Jezioro Szkoderskie. Przejazd o Lac do najsłynniejszego sanktuarium w Albanii czyli kościoła św. Antoniego. Miejsce znane z cudów oraz tradycji wielkich nabożeństw w duchu ekumenicznym. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 3

Śniadanie. Pierwszą atrakcją będzie miejscowość Kruja. Tu najważniejszym punktem jest tzw. turecka uliczka, na której możemy kupić oryginalne pamiątki (wśród nich dywany, ceramikę, biżuterię – filigran, tradycyjne albańskie nakrycia głowy, a także magnesy, pocztówki i inne drobiazgi). Uliczka prowadzi również̇ do twierdzy Skanderbega – najważniejszej postaci w historii Albanii, z którym będziemy mieli okazję na chwilę się spotkać w trakcie zwiedzania muzeum. Po czasie spędzonym w Kruji kierujemy się do stolicy Albanii – Tirany. Zwiedzanie rozpoczynamy od wjazdu na górę Dajti! Atrakcja pozwoli zobaczyć Tiranę z zupełnie innej perspektywy. Odwiedzimy również̇ słynny komunistyczny bunkier przeciwatomowy otwarty w 2016 roku dla turystów, czyli Bunk’art! Bunk’art to muzeum komunizmu, które odnosi się również do czasów, kiedy religia była czymś zakazanym. Po czasie wolnym w centrum Tirany przyjdzie czas na spacer. Zaczniemy go placu Skanderbega, gdzie znajduje się charakterystyczna mozaika, która jest jednym z symboli kraju. Następnie idziemy główną ulicą miasta, na której znajdują̨ się m.in. Pałac Prezydencki i inne budynki rządowe. Zatrzymujemy się również̇ pod Piramidą Hodży i docieramy do Placu św. Matki Teresy. Powrót na obiadokolację i  nocleg.

 

Dzień 4

Dzień przeznaczony na całodzienny wypoczynek.

 

Dzień 5

Śniadanie. Po przekroczeniu granicy z Macedonią odwiedzimy najpierw Ochrydę, zwiedzając zabytkową część miasta wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in.: zabytkowe mury miejskie i bramy, starożytny amfiteatr, twierdzę cara Samuela (fantastyczny punkt widokowy!), skarb dziedzictwa słowiańskiego – cerkiew św. Pantelejmona i Klimenta Ochrydzkiego oraz cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. W planach również rejs łódkami z pięknym widokiem na stare miasto. Czas wolny na zakupy wyjątkowych ochrydzkich pereł, tradycyjnego ajvaru, macedońskich win i słodkości. Po przerwie przejazd do monastyru św. Nauma, po którym z dumą przechadzają się pawie… Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 6

Śniadanie. Berat, czyli słynne „miasto tysiąca okien” znajdujące się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz nazwane miastem muzeum. Berat uważany jest również za jedno z najstarszych miast regionu. Legenda głosi, że miasto to odwiedził św. Paweł w trakcie swoich pielgrzymek! Zwiedzamy m.in. starą cześć miasta położoną w obrębie twierdzy oraz monaster i muzeum Onufrego – najsłynniejszego twórcy ikon. Twierdza jest rozległa i można z jej murów podziwiać panoramę miasta. W monasterze Najświętszej Marii Panny podziwiamy niezwykły ikonostas, a ze względu na to, że już w świątyni nie odbywają się nabożeństwa możemy również znaleźć się po jego drugiej stronie. Po opuszczeniu twierdzy zwiedzamy dolną część miasta z orientalną zabudową. Na trasie wspólnego spaceru znajdzie się min. dzielnica Mangalem z zabytkowym meczetem oraz plątaniną kamiennych uliczek. Powrót na  obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 7

Śniadanie. Rejs po jeziorze Koman to jedna z największych atrakcji turystycznych Albanii. Porównywana do fiordów „brama” do Gór Przeklętych jest miejscem coraz popularniejszym, ale nadal nie do końca odkrytym.
Wyjazd z w kierunku Szkodry i przejazd malowniczą trasą wzdłuż jeziora Vau Dejes. Na przystani czekają na nas prywatne łódki, z których będziemy podziwiać niezwykłe widoki. Rejs wiedzie malowniczą trasą w czasie której będziemy mogli podziwiać formacje skalne oraz dziką roślinność Gór Przekletych . Podczas postoju skosztujemy tradycyjnych, domowych albańskich potraw oraz raki. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 8

Śniadanie. Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski. Zakończenie wyjazdu.

 

TERMIN: 30.07 – 06.08.2021

CENA: 3280 zł + 100 €

 

ZAPEWNIAMY:

 • komfortowy przejazd na całej trasie
 • przelot na trasie Warszawa – Tirana – Warszawa
 • 7 noclegów w hotelu *** , pokoje 2 os. z łazienkami,
 • 7 śniadań, 7 obiadokolacji
 • opiekę i informację turystyczną pilota,
 • ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15000 zł i 10 000 zł w RP
 • opłatę na TFG i TFP
 • bilety wstępu i inne wydatki programowe

 

UWAGI:

 • program o charakterze pielgrzymkowo – wypoczynkowym z opieką duchową kapłana i uczestnictwem w Mszach św.
 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
 • niezbędny dokument: dowód osobisty lub paszport
 • niektóre punkty programy mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju sytuacji i wprowadzonych rozporządzeń pod kątem COVID-19
 • możliwy transfer na lotnisko w Warszawie i z powrotem – płatne dodatkowo 90 zł / os