Zmęczeni życiem

Jak wygląda życie współczesnego człowieka? Czy jest on pełen życia, radości? Czy udaje mu się uchwycić chociaż namiastkę szczęścia? Patrząc na otaczający nas świat trudno w to uwierzyć. Ciągła pogoń za dobrami materialnymi, kolejne niecierpiące zwłoki sprawy, nadgodziny, delegacje ważne spotkania, albo …życie takie, jak gdyby już nic miało nie nadejść. Ciągła tzw. zabawa, alkohol, narkotyki, ciągłe poszukiwanie przyjemności i niesłychana dewaluacja własnego poczucia wartości. Czy my w ogóle potrafimy jeszcze odpoczywać?

Pytanie jest tyle zasadne, co ważne także z praktycznego punktu widzenia. Oto kiedy nadchodzą święta, wykupujemy całe magazyny wielkich sieci handlowych, tłumacząc sobie, że przecież bez prezentów nie może być świąt. Przygotowujemy góry jedzenia, aby jak najobficiej przyjąć gości, którzy zechcą się z nami spotkać. Kiedy jednak nadchodzą owe dni, cała ta forma bierze górę nad treścią. czegoś zwyczajnie nam brakuje. Spędzamy ze sobą kilka chwil dłużej i jedyne, o czym szybko zaczynamy marzyć, to dłuższy sen i …powrót do pracy. Zdajemy się narzekać na codzienny pęd w nieznanym kierunku, ale wolne chwile „zabijamy”, patrząc jak bezpowrotnie mijają kolejne lata naszego życia.

Niebo ma być dla nas krainą odpoczynku, ale ludzie którzy nie potrafią odpoczywać, woleliby „sen wiekuisty” od jakiejkolwiek formy trwania z innymi i Bogiem. Kiedy nadszedł ów tragiczny Wielki Post który miał nie skończyć się Wielkanocą, wielu stawiało coraz poważniej pytania o domową przemoc spowodowaną kwarantanną. Teraz zaś dla wielu rodziców obecność własnych dzieci w domu okazuje się być gorsza od słono opłacanych tzw. dodatkowych zajęć.

Tak bardzo pragniemy odpoczynku, że kiedy mamy na niego czas, czym prędzej chcemy wrócić do codzienności. Marzymy o kilku chwilach z rodziną, ale gdy zbliżają się święta jedynym co nas łączy to świąteczne potrawy, bo rozmowa jakoś się nie klei,, lub sprowadza się do polityki, sportu lub krytyki Kościoła. Zabawa i tzw. imprezowanie do tego stopnia zaś relaksuje ludzi, że potrzebują solidnej dawki snu, aby …odpocząć co by nie powiedzieć po odpoczynku.

Co zatem ma nam do powiedzenia zarówno Prorok Izajasz jak i sam Zbawiciel, który zachęca, aby u Niego znaleźć odpoczynek. Taki, który ożywia a nie przygnębia, dodaje sił a nie je odbiera, motywuje do dalszego działania a nie sprowadza się do jakieś letargu, który ani odpoczynkiem ani prawdziwy życiem nie jest.

Aby zrozumieć co ofiaruje nam Chrystus, trzeba prawdziwie zatrzymać się na chwilę i zadać sobie kilka ważnych pytań. Na co pracuję i dla kogo się staram? Czy moja rodzina to jeszcze moi bliscy, czy jedynie dalecy mi domownicy? Czy wydając pieniądze na odpoczynek wracam spełniony do życia, czy miotam się, nie wiedząc dla kogo i po co żyję, komu wyświadczam przysługę i czemu służy moje starnie?

Jezus przynosi na szczęście, czy będę umiał je przyjąć?

Pomóż innym postawić sobie kilka prostych pytań, które mogą zmienić ich życie. Dołącz do naszych darczyńców na stronie: https://zrzutka.pl/yhdj73

PIERWSZE CZYTANIE (Iz 40, 25-31)
Bóg dodaje mocy zmęczonemu

Czytanie z Księgi proroka Izajasza.

«Z kim moglibyście Mnie porównać, tak żeby Mi dorównał?» – mówi Święty. Podnieście oczy w górę i patrzcie: Kto stworzył te gwiazdy? – Ten, który w szykach prowadzi ich wojsko, wszystkie je woła po imieniu. Spod takiej potęgi i olbrzymiej siły nikt się nie wymknie.
Czemu mówisz, Jakubie, i ty, Izraelu, powtarzasz: «Zakryta jest moja droga przed Panem i prawo moje przez Boga pominięte?». Czy nie wiesz tego? Czy nie słyszałeś? Pan – to Bóg wieczny, Stwórca krańców ziemi. On się nie męczy ani nie nuży, Jego mądrość jest niezgłębiona. On daje siłę zmęczonemu i pomnaża moc bezsilnego. Chłopcy się męczą i nużą, chwieją się, słabnąc, młodzieńcy, lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły; biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 103, 1-2, 3-4, 8.10)

Refren: Chwal i błogosław, duszo moja, Pana.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

On odpuszcza wszystkie twoje winy *
i leczy wszystkie choroby,
On twoje życie ratuje od zguby, *
obdarza cię łaską i zmiłowaniem.

Miłosierny jest Pan i łaskawy *
nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.
Nie postępuje z nami według naszych grzechów *
ani według win naszych nam nie odpłaca.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić,
błogosławieni, którzy są gotowi wyjść Mu na spotkanie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mt 11, 28-30)
Chrystus pokrzepia utrudzonych

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza.

Jezus przemówił tymi słowami: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».

Oto słowo Pańskie.