Słowo do tych, „od pioruna”

Któż z nas nie zna przypowieści o dwóch synach, którzy mieli wykonać polecenie dane przez ojca. Jeden przytaknął, ale nie poszedł i nie wykonał tego polecenia. Drugi powiedział wyraźnie ojcu, że nie wykona tego polecenia, ale zmienił zdanie i poszedł pracować tam, gdzie posłał go ojciec.

Dziś, każdemu, kto uważnie obserwuje ulicę, media i otoczenie łatwo przetłumaczyć tę przypowieść na język współczesny i wyobrazić sobie, jak wyglądałaby ona we współczesnych realiach Polski i Europy. Zatem spróbujmy.

Bóg powiedział do swoich dzieci, które szykowały się do świąt, aby uporządkowały swoje serca. Pierwsze z nich powiedziało, że świetnie, to przecież bardzo dobry pomysł. Jednak ogłoszono tzw. handlową niedzielę. To dziecko pomyślało sobie, że na porządek w sercu, na rekolekcje i spowiedź będzie jeszcze czas. Teraz otwarte są supermarkety i galerie, więc poszło na zakupy, myśląc bardziej o prezentach, świątecznej kolacji i wizycie rodziny niż o Jezusie, który czeka w konfesjonale i Eucharystii.

Drugie dziecko słysząc znów o spowiedzi i kościele krzyknęło „wypier….ć”! Wybiegło na ulicę i jak oszalałe wyło niszcząc co się da i miotając wulgaryzmami jak miotacz kulą dawało się zaprosić diabłu do śmiercionośnego tańca. Jednak szybko mijały dni, w Internecie zaczęło się pojawiać coraz więcej motywów świątecznych, gdzieniegdzie słychać już było śpiew kolęd i powoli zaczęły pojawiać się bożonarodzeniowe szopki, przypominając, że Jezus przyjął ludzkie ciało a w dniu Bożego Narodzenia Maryja wydała Go na świat, przypominając światu o Bożej Miłości.

Które z tych dwóch wypełniło wolę Ojca? O tak, kochani, wszyscy jesteśmy grzesznikami. Mamy grzechy małe i wielkie. Niewinne kłamstewka, ale i zgorszenia. Złe słowa, ale i bluźnierstwa. Zaniedbania codziennej modlitwy, ale i profanacje. Co na to Jezus?

Mówi wprost. Nawracajcie się, bo prostytutki i bandyci i mordercy będą zbawieni, jeśli się nawrócą, a ci, którzy będą trwali w grzechu, którzy będą się usprawiedliwiać nie bacząc na Największe Miłosierdzie, zostaną na zewnątrz! Tam, gdzie płacz i zgrzytanie zębów! Trwa najtrudniejszy adwent naszego życia. Być może najtrudniejszy czas w Twoim życiu. Adwent, w którym złość, poczucie oszukania, wstydu i opamiętania mieszają się w kłębek złych emocji. Jest dla Ciebie nadzieja. Jest nią Chrystus. On Ci przebaczy, ale przyjdź, wyznaj swoje grzechy, oczyść serce. NAWRÓĆ SIĘ! On przebaczył Magdalenie, Łotrowi na krzyżu i Piotrowi. Przebaczy i Tobie. Jeśli to czytasz, udostępnij, może któreś z dzieci Boga przeczyta, pomyśli i zbawi swoją duszę. Przyjdź Panie Jezu!

Pomożesz nam mówić innym o miłosierdziu Boga? Jeśli możesz, dołącz do naszych darczyńców, dzięki którym istnieje strona zzasadami.p;. Wesprzyj Ewangelizację w Internecie: https://zrzutka.pl/yhdj73

PIERWSZE CZYTANIE (So 3, 1-2. 9-13)
Bóg obiecuje zbawienie pokornym

Czytanie z Księgi proroka Sofoniasza.

Biada buntowniczemu i splugawionemu miastu, co stosuje ucisk! Nie słucha głosu i nie przyjmuje ostrzeżenia, nie ufa Panu i nie przybliża się do swego Boga.
Wtedy przywrócę narodom wargi czyste, aby wszyscy wzywali imienia Pana i służyli Mu jednomyślnie. Z tamtej strony rzeki Kusz wielbiciele moi – moi rozproszeni – dar Mi przyniosą.
W dniu tym nie będziesz się wstydzić wszystkich twoich uczynków, przez które dopuściłaś się względem Mnie niewierności; usunę bowiem wtedy spośród ciebie pysznych samochwalców twoich i nie będziesz się więcej wywyższać na świętej mej górze. I zostawię pośród ciebie lud pokorny i biedny, a szukać będą schronienia w imieniu Pana. Reszta Izraela nie będzie czynić nieprawości ani wypowiadać kłamstw. I nie znajdzie się w ich ustach zwodniczy język, gdy paść się będą i wylegiwać, a nie będzie nikogo, kto by ich przestraszył.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 34, 2-3, 6-7, 17-18, 19 i 23)

Refren: Biedak zawołał i Pan go wysłuchał.

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, *
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem, *
niech słyszą pokorni i niech się weselą.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, *
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, *
i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym, *
by pamięć o nich wymazać z ziemi.
Pan słyszy wołających o pomoc *
i ratuje ich od wszelkiej udręki.

Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu, *
ocala upadłych na duchu.
Pan odkupi dusze sług swoich, *
nie zazna kary, kto się doń ucieka.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Przyjdź, Panie, a nie zwlekaj,
odpuść grzechy swojego ludu.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mt 21, 28-32)
Grzesznicy uwierzyli Janowi

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza.

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu: «Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: „Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy”. Ten odpowiedział: „Idę, panie!”, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: „Nie chcę”. Później jednak opamiętał się i poszedł. Który z tych dwóch spełnił wolę ojca?». Mówią Mu: «Ten drugi».
Wtedy Jezus rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wyście mu nie uwierzyli. Uwierzyli mu zaś celnicy i nierządnice. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć».

Oto słowo Pańskie.