TRZEBNICA – WROCŁAW – BARDO ŚLĄSKIE – KAMIENIEC ZĄBKOWICKI – ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE– CZERMNA

– WAMBIERZYCE – KUDOWA-ZDRÓJ – KRZESZÓW – KARPACZ – SZKLARSKA PORĘBA

PIECHOWICE– WODOSPAD SZKLARKI – JELENIA GÓRA

Zapisy:

ks. Mirosław Matuszny +48 604 988 929

Justyna Dusza: +48 691 345 293

Agnieszka Dudek +48 607 297 285

 

PROGRAM RAMOWY 6 DNI

 

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd ze Snopkowa we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Trzebnicy, gdzie nawiedzimy Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi. Kościół zbudowany pw. św. Bartłomieja i Najświętszej Maryi Panny, jest najstarszym sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich oraz miejscem uświęconym kultem św. Jadwigi. Udamy się do Muzeum Kultu św. Jadwigi Śląskiej. Placówka mieści w budynkach Sanktuarium św. Jadwigi. Zobaczymy m.in.: ekspozycję szat i naczyń liturgicznych oraz obrazów, rzeźby romańskie i gotyckie, stanowiące dawniej wystrój świątyni i klasztoru, salę wystaw czasowych. Przejazd do Wrocławia. Udamy się na Ostrów Tumski. Nawiedzimy Archikatedrę św. Jana Chrzciciela z XIII – XIV w. uważaną za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich. Zobaczymy dwie piękne barokowe kaplice św. Elżbiety i Elektorską. Zobaczymy pomnik św. Jana Nepomucena. Kolejno zwiedzimy Uniwersytecki Ogród Botaniczny założony w 1811 roku, drugi najstarszy tego typu obiekcie w Polsce. Nazywany oazą piękna i spokoju, stanowi ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Przejdziemy na Most Tumski zwany „Mostem Zakochanych”. Następnie spacer po starówce. Zobaczymy ratusz i zabytkowe kamienice w rynku. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Barda Śląskiego, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. Według legendy pobożnemu młodzieńcowi objawiła się Maryja. Przekazała mu wtedy swój wizerunek i nakazała, aby właśnie w tym miejscu czcić ją w wyjątkowy sposób. Cudowna figura została umieszczona w pierwszej połowie XII wieku w kaplicy zakonnej. Obecny barokowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. XVIII-wieczny ołtarz wieńczy cudowna, drewniana figura. Ma prawie pół metra wysokości i jest najstarszą, romańską rzeźbą na Dolnym Śląsku. Zdobiona jest siedmioma tajemniczymi rzędami liter. Ich znaczenia nie udało się rozszyfrować do dziś. Przejazd do Kamieńca Ząbkowickiego, gdzie nawiedzimy pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem WNMP i św. Jakuba Starszego – zespół obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz zobaczymy pałac Hohenzollernów. Udamy się do Ząbkowic Śląskich: kościół parafialny pw. św. Anny z XIV/XV w., dzwonnica – krzywa wieża, z 1413 r., zespół klasztorny dominikanów: kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ruiny zamku z XIV/XV w., mury obronne, z XIII/XIV w., baszta Gołębia, ratusz miejski. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Czermnej, gdzie nawiedzimy Kaplicę Czaszek, jedną z największych osobliwości tego regionu i jedyny tego rodzaju zabytek w Polsce. Znajduje się tutaj ok. 24 tys. czaszek – szczątków ofiar licznych wojen i epidemii. Kaplica jest symbolem przemijalności ludzkiego życia i miejscem refleksji nad śmiercią. Następnie udamy się do Wambierzyc. Nawiedzimy sanktuarium, zwane Dolnośląską Jerozolimą. (Msza Św.) Kompleks sanktuarium stanowi bazylika z cudowną gotycką figurą Matki Boskiej Wambierzyckiej z Dzieciątkiem, kalwaria z 74 kaplicami oraz ruchoma szopka z drugiej połowy XIX wieku. Kościół góruje nad niewielkim rynkiem, z którego prowadzi do niego 57 schodów o symbolicznym znaczeniu. Przejazd do uzdrowiskowej miejscowości Kudowa-Zdrój. Zwiedzimy odrestaurowany park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych (możliwość degustacji wód leczniczych). Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Krzeszowa. Nawiedzimy Europejską Perłę Baroku – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. To urokliwie położone opactwo cysterskie, obejmujące m.in. Bazylikę Wniebowzięcia NMP, Mauzoleum Piastów Śląskich, kościół św. Józefa, obiekty klasztorne, kapliczki Drogi Krzyżowej oraz Pawilon Na Wodzie. Kontynuacja podróży do Karpacza. Spacer po mieście. Zobaczymy m.in. zabytkowe kościoły. Udamy się do średniowiecznej drewnianej świątyni Wang, zbudowanej na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii, a następnie w XIX w. przewiezionej do Polski (niemalże w całości). Jej niewątpliwym atutem jest egzotyka, możliwość przejścia wokół kaplicy wewnętrznym, okrągłym korytarzem. Położona na wysokości ok. 850 m n.p.m. w pięknie zachowanym ogrodzie. Czas wolny. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Szklarskiej Poręby. Spacer po uzdrowisku. Odwiedzimy Muzeum Mineralogiczne, gdzie zobaczymy wiele niezwykłe barwnych minerałów, skamieniały las, czy fragment meteorytu. Możliwość zakupu minerałów i innych pamiątek. Kolejno przejazd do Piechowic k. Szklarskiej Poręby. Wizyta w Hucie Szkła „Julia”, gdzie przyjrzymy  się z bliska technologii powstawania, ręcznemu dmuchaniu i zdobieniu szkła. Poznamy sztukę tworzenia kryształów pod okiem wykwalifikowanego przewodnika. Możliwość zakupu gotowych wyrobów. Następnie zobaczymy Wodospad Szklarki – drugi co do wysokości, wodospad w polskich Karkonoszach. Wodospad Szklarki usytuowany jest na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości. Jego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi i skręcająca spiralnie gdzie tworzy kocioł eworsyjny. Wodospad oraz jego otoczenie stanowią enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Jeleniej Góry. Przejazd do Jeleniej Góry. Spacer po mieście: zobaczymy m.in. przepiękny rynek z klasycystycznym ratuszem, fontanną Neptuna i kamienicami z XVII i XVIII w., pozostałości z XV w. murów obronnych z trzema basztami, a także gotyckie i barokowe kościoły: garnizonowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, farny pw. Świętych Erazma i Pankracego oraz kaplicę św. Anny z XVI w. Czas wolny przeznaczony na odpoczynek lub zakup pamiątek. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

 

TERMIN:

CENA:      1260 zł

 

ZAPEWNIAMY:

  • komfortowy przejazd na całej trasie
  • 5 noclegów w hotelu **/***, pokoje 2-3 os. z łazienkami
  • 5 śniadań, 5 obiadokolacji
  • opiekę i informację turystyczną pilota
  • ubezpieczenie NNW do 10 000 zł
  • bilety wstępu, przewodników lokalnych, parkingi i inne wydatki programowe

UWAGI:

  • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
  • dokument niezbędny: dowód osobisty lub paszport
  • niektóre punkty programy mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju sytuacji i wprowadzonych rozporządzeń pod kątem COVID-19

Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Snopkowie

ul. Kościelna 3, 21-002 Snopków

Telefon:
604 988 929

Adres e-mail:
kancelaria@karolinakozkowna.pl mircomat1@gmail.com

Kancelaria parafialna:

Wszystkie sprawy kancelaryjne można załatwiać po każdej Mszy świętej oraz telefonicznie z Księdzem proboszczem.